28 Ağustos 2015 Cuma

Ticaret odalarında seçim haftası

ticaret-odalarinda-secim-haftasi

11-12 Mayıs 2013 tarihlerinde Muğla, Fethiye ve Bodrum Ticaret Odalarında seçim heyecanı yaşanacak.Adaylar kim? Sloganları ne? İşte bir 'seçim' analizi...
10 Mayıs 2013 Cuma 18:28

ŞEHİR ANALİZ- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne bağlı oda ve borsalarda organ seçimleri başladı. Muğla, Fethiye, Milas Ticaret ve Sanayi Odaları ile Bodrum ve Marmaris Ticaret Odalarının seçim süreci, sert ve çekişmeli geçiyor. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ile ilçelerdeki odalarda eski başkanlar yeniden ‘aday’ olurken, karşılarına ‘gelişim’ ve ‘değişim’ sloganlarıyla güçlü rakipler çıktı. 
 

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş “Güç Birliği” ile üçüncü kez aday olurken, karşısında “Gelişim Hareketi” ile Muğlalı sanayici ve ihracatçı Safa Altaş var. Altaş’ın sloganı “Büyük şehrin küçük odası olmayacağız”… Fethiye’de Başkan Akif Arıcan’a karşı, Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke “Değişim ve Paylaşım” sloganıyla rakip oldu. Her iki odanın seçimi de 11 Mayıs Cumartesi günü… Karakuş’un mavi oy pusulasına karşı Gelişim Hareketi ‘beyaz oy pusulasına’ oy isteyecek.
 

Bodrum Ticaret Odası ise son ana kadar, BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’un ‘tek listesi’ ile seçime girmeye hazırlanıyordu. Seçime iki hafta kala, Bodrumlu işadamları “Ben, Sen Değil, Biz Olmaya Gidiyoruz” sloganıyla Vizyon Hareketi adı altında birleşme kararı aldı. Aday meclisini kamuoyuna tanıtan Vizyon’un bir başkan adayı ise yok!  12 Mayıs Pazar günkü seçimlerde Kocadon’un mavi pusulasına karşı Vizyon’un turuncu oy pusulası yarışacak.


ODALARDA SEÇİM HEYECANI
 Muğla, Fethiye ve Bodrum’da 11-12 Mayıs 2013 tarihlerinde seçim heyecanı yaşanacak. MUTSO seçimleri ile Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) seçimleri 11 Mayıs Cumartesi günü yapılacak. Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ise 12 Mayıs’ta seçime gidiyor. Muğla’da iki dönem ve 8 yıldır görev yapan Başkan Karakuş’un karşısında, ‘Gelişim Hareketi’ ile Muğlalı sanayici ve ihracatçı Safa Altaş ve ekibi var. 
 

MUĞLA TİCARET VE SANAYİ ODASI
 

6 bin 800 üyeli Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, bu yıl tarihinin en çekişmeli seçim sürecini yaşadı. Datça-Menteşe-Yatağan-Ortaca-Dalaman-Ula-Kavaklıdere ve Köyceğiz ticaret ve sanayi kesimlerini temsil eden MUTSO’da iki dönemdir başkanlığı yürüten Bülent Karakuş’un karşısına “Gelişim Hareketi" ile Muğlalı sanayici ve ihracatçı Safa Altaş çıktı. Karakuş ve ekibinin 8 yılda sadece ‘hizmet binası’ yaptığını ve bunu da MUTSO’ya ait gayrimenkulleri satarak gerçekleştirdiğini savunan Safa Altaş, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın, büyüyen ve gelişen Muğla’ya ayak uyduramadığını, üyelerinden topladığı aidatları ‘hizmete’ dönüştüremediğini, tarım, turizm ve sanayide proje ve yatırımlar gerçekleştiremediğini, Muğla ticaretine öncülük edemediğini belirterek MUTSO üyelerine “gelişim şart” mesajı verdi. 

Safa Altaş ve Gelişim Hareketi, seçim döneminde Başkan Karakuş ve ekibini “Hükümetin” projelerini sahiplenmekle eleştirirken, Başkan Karakuş ise Fuar Alanı, Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Karia Yürüyüş Yolu ve Yörük Köyü projeleriyle oy istedi. Üçüncü ve son döneminde Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz’e de yeni bir hizmet binası sözü de veren Bülent Karakuş, oda üyeleriyle bir araya geldiği son meclis toplantısında  “Aklımızdaki projeleri bitirdikten sonra bu kente biraz da olsa borcumuzu ödeyebilmiş olmanın huzuruyla görevi gençlere devredeceğiz” dedi. 
 

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hilmi Giresun da 8 yıldan bu yana dürüst bir şekilde görev yaptıklarını söyledi. Giresun, “Türkiye’nin en saygın odalarından biri olan Muğla Ticaret ve Sanayi Oda’mızın artık geriye değil ileriye gideceğinden lütfen emin olunuz. Siyaset aracılığı ile bu birliğin bozulmasına izin vermedik vermeyeceğiz” diye konuştu.


 

FETHİYE SEÇİMLERİ KIYASIYA
 

13 meslek komitesi ile yaklaşık 3 bin 300 aktif üyenin katılacağı Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda ise mevcut Başkan Akif Arıcan ile FTSO Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke’nin mavi listesi mücadele edecek.  FTSO’da Başkan adayı Mustafa Büyükteke de “değişim ve paylaşım” sloganıyla üyelerden oy istiyor. Fethiye’nin ‘lobi’ hareketine ihtiyaç duyduğunu ve bu lobiye önderlik etmek istediklerini söyleyen Büyükteke’nin en ilginç projelerinden biri de oda bünyesinde ACİL DESTEK BİRİMİ kurulması... Mavi oy pusulası ile seçime giden Büyükteke’nin diğer projeleri arasında; Fethiye OSB ile Fethiye Alışveriş Şenliği de var. 
 

Başkan Akif Arıcan’ın sloganı ise “Fethiye’ye Gönül Verenler, Fethiye İçin Çalışıyoruz”. Arıcan, seçim döneminde bugüne kadar yaptıkları projeleri anlatırken, yeni projeler için bir kez daha başkanlık istedi. Arıcan’ın yeni dönem projeleri arasında ise Babadağ Teleferik Projesi, Fethiye Alternatif Yürüyüş Yolları, Fethiye Organize Sanayi Bölgesi Projesi, Şirket Doktoru Projesi, turizm ürünlerini çeşitlendirecek Inoturizm Projesi, UMEM Beceri 10 ve Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi Projeleri, Genç İstihdamının Desteklenmesi, Özel Eğitim Anaokulu Projesi ve Babadağ Alternatif Pistleri Projesi yer alıyor. 


 

BODTO’DA KOCADON’A KARŞI VİZYON HAREKETİ
 

6 bin 300 üyeli Bodrum Ticaret Odası’nın 12 Mayıs Pazar günü yapılacak meslek komitesi seçimlerinde ise yaklaşık 4 bin üyenin oy kullanması bekleniyor. BODTO’da iki dönemdir ve 8 yıldır başkanlık yapan Mahmut Serdar Kocadon ve ekibi mavi oy pusulası ile seçime girerken, Vizyon Hareketi, turuncu oy pusulası kullanacak. Kocadon’un “Biz Biriz” listesi, daha önceki Meclis üyelerinden oluşuyor. Kocadon’un taahhüt ettiği projeler arasında en iddialı olanı ise Let’s Bodrum! Bodrum Ticaret Odası (BODTO) girişimi ile oluşturulan ve mobil pazarlama şirketi Mobilera tarafından yürütülen proje Muğla’nın Bodrum ilçesinde turizmi 12 aya yaymayı amaçlıyor. Bunun dışında Bodrum Teknopark ve Turizmde Yeşil Otel Konsepti projeleri de var.  

Vizyon Hareketi ise “Ticaretin ahbaba değil erbaba ihtiyacı var” sloganıyla yola çıktı. Vizyon Hareketi’nde yer alan isimler, Bodrum Ticaret Odası’nın özellikle son 4 yılında yerel ekonominin aktörlerine ve sektörlerin yaşadığı sorunlara sahip çıkamadığı görüşünde… BODTO yönetimindeki hiçbir ismi hedef almamaya özen gösteren Vizyon’cular, “proje” ve “çözüm” odaklı bir manifesto ile kamuoyunun karşısına çıktı. Hareketin bir başkan adayı ise yok. 
 

MİLAS’TA ÇOK İLGİNÇ BİR SEÇİM
 

Ticaret ve Sanayi Odalarında ilk seçim Milas’ta yapıldı. Meslek komitesi ve meclis üyelerinin belirlendiği ilk aşamada, MİTSO Başkanı Enver Tuna, kendi  meslek grubundan seçilemeyince ortaya ilginç bir tablo çıktı. Tuna’nın karşısında, eski başkan Ali Zenger ve ekibi vardı. Zenger, grubundan seçilmeyi başardı ancak Meclis çoğunluğu Enver Tuna’da… Şimdi gözler, 18 Mayıs’taki yönetim kurulu seçiminde. 
 

Pembe ve kırmızı liste olarak iki grubun yarıştığı MİTSO seçimlerinde Enver Tuna-Reşit Özer grubu 7 meslek grubunda, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Eski Başkanı Ali Zenger grubu ise 3 meslek grubunda seçimi kazandı. Enver Tuna grubunun meclis üye sayısı 17, Ali Zenger grubunun meclis üye sayısı ise 9 olarak belirlendi. Bu durumda, Enver Tuna MİTSO Başkanlığı’na veda etmiş oldu. Ancak mevcut tabloya göre yapılacak yönetim kurulu seçiminde Tuna’nın meclis üyeleri çoğunluk oyuyla kendi adaylarını başkan olarak seçebilecek.

MİTSO’nun yöne yönetim kurulu ile genel kurul delegeleri ve disiplin kurulu üyeleri, 18 Mayıs Cumartesi günü belirlenecek.
 

MARMARİS SEÇİMİ 15 HAZİRAN’DA

Marmaris Ticaret Odası’nda da mevcut başkan Mehmet Baysal karşısında Marmaris'te uzun yıllardır TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanlığı'nı sürdüren İsmail Özbozdağ  var. “Beş Yıldızlı Oda Beş Yıldızlı Hizmet” sloganıyla seçime hazırlanan Özbozdağ’ın projeleri arasında “Kardeş Ticaret Odası, her yıl anket çalışması yapılması ve Marmaris ticari envanterinin çıkarılması” yer alıyor. Turizme yönelik pek çok proje fikriyle seçime hazırlanan Özbozdağ, kadın ve gençlere de oda yönetiminde daha fazla “söz hakkı” vaat ediyor.  

Mevcut Başkan Mehmet Baysal ise göreve başladığı ilk gün Marmaris Stratejik Planı’nı hazırlatarak projelerini hayata geçirmiş ve “Beşi Bir Yerde” sloganıyla kamuoyuna duyurmuştu. Baysal’ın seçim malzemeleri arasında açılışı yapılan Bal Evi ile halen devam eden Amos kazısı, Sağlık Turizmi ve inanç turizmi projeleri yer alıyor. Öte yandan Marmaris Ticaret Odası seçimlerinin Haziran ayında yapılacak olması, Baysal’ın rakibi İsmail Özbozdağ’ın eleştirilerine neden oldu. Özbozdağ, seçimin turizm sezonuna sarkıtılmasının iyi niyetli olmadığını savundu.
 

BODRUM, MARMARİS VE FETHİYE DTO’DA ESKİ BAŞKANLARLA DEVAM 
 

İMEAK Deniz Ticaret Odası Marmaris Şube Başkanlığı seçimleri kıran kıran geçti. Hasan Mengi, Mustafa Yüce ve Nail Balcı'nın yarıştığı seçimlerde mevcut Şube Başkanı Hasan Mengi 188 oyla başkan seçildi. İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye şubesinde ise Mevcut Başkan Şaban Arıkan'ın Meclis Listesi, rakipsiz girdiği seçimlerde üyelerden güven oyu aldı.  İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi seçimlerinde de yine tek aday olarak katılan mevcut başkan Gündüz Nalbantoğlu, 82 üyenin 80'inin oyunu alarak yeniden başkan oldu. 
 

BORSA’DA ‘ÜYELİK’ SANCILARI
 

Muğla Ticaret Borsası'nda ise seçim 8 Haziran'da. Ticaret ve sanayi odalarına göre, oldukça sessiz bir seçim süreci yaşanan Ticaret Borsası ile ilgili de bir takım şaibeler yine seçim öncesi gündeme geldi. Muğla Ticaret Borsası’na ‘üye kaydı’ yapılmadığı öne sürülürken, bunun gerekçesi olarak Haziran’da yapılacak başkanlık seçimleri gösterildi.

 Haber okunma sayısı: 1316

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

aricilar-enstitu-istiyor

Arıcılar Enstitü İstiyor

26 Ağustos 2015 Çarşamba 09:52
sakartepe-ihaleye-cikiyor

Sakartepe İhaleye Çıkıyor

25 Ağustos 2015 Salı 12:48
turizm-ekmegi-de-vurdu

Turizm, Ekmeği de Vurdu!

21 Ağustos 2015 Cuma 12:03
geka-114-turizm-projesine-para-verecek

GEKA, 114 Turizm Projesine Para Verecek

20 Ağustos 2015 Perşembe 22:33
bu-nasil-is

Bu Nasıl İş(!)

19 Ağustos 2015 Çarşamba 11:37

GÜNDEM

Özcan Özgür'ün Acı Günü

Gazeteci Özcan Özgür bir süredir rahatsız olan annesi 80 yaşındaki Nahide Özgür’ü kaybetti.

Yapı Yüzölçümü Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Denizli Bölge Müdürlüğü, Muğla'da 2015 yılının ilk altı aylık

Köyceğiz'de Feci Kaza:1 Kişi Öldü

Köyceğiz'de meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybederken, 4 kişi yaralandı.

Lions Kulüpleri Erenler Sofrası'nda Buluştu

Lionların Bodrum Buluşma yemeği, Türkiye'nin dört bir yanından hizmet gönüllülerini biraraya getirdi. Erenler

Mine Burak'ın Bodrum Masalı Tapas'ta

30 yılı aşkın süredir Bodrum evlerinin resmini yapan illüstratör ressam Mine Burak, Bodrum’un kültürel

GEKA, 114 Turizm Projesine Para Verecek

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından ilan edilen Alternatif Turizm, Üretim ve Ticaret Altyapısının

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA